Ben Gamze Baş.

        Çikolata şefiyim ve bir tat küratörüyüm. Çikolata hem malzemem hem de tutkum. Çikolata tasarlamak, bana göre, hikayeler anlatmak için bir yol.


        Başkalarının hikayelerini çikolata yoluyla anlatmaya ve onları çikolatalaştırmaya 2011 yılında başladım. Aynı yıl uluslararası bir yarışma olan Dünya Çikolata Ustaları'nda, "en iyi çikolata ödülü"nü kazandım.


        80’lerde çocuk olan ben için çikolata, uzak diyarlardan gelen, renkli ambalajlara sarılmış büyülü bir şeydi. Henüz Türkiye’de yok denecek kadar az ve tek tip olan çikolatayı, Avrupa’dan gelen ve içindeki farklı lezzetleri bir görsel şölen halinde bana sunan kutuların içinden yemek en büyük heyecanlarımdan biriydi. Her kutuyla ilgili hayaller kurar, nerelerden geldiklerini, oradaki yaşamların nasıl olduğunu merak ederdim. Bir keresinde, içindekiler bitti diye üzüldüğüm kutunun alt katmanında bir sıra daha çikolata olduğunu günler sonra keşfedince, çikolatanın sihir olduğuna inanmaya başladım.


 


        Yirmili yaşlarımın başında, Le Cordon Bleu, Londra'da patisserie bölümüne kaydoldum. Okuldaki birinci ayın sonunda, yaptıklarımı okuldaki ve çevredeki insanlarla paylaşmaya başladım. Etraftaki kafe ve restoranlarla tanışıp, onlar için çikolatalar yapmaya başladım.


        Bir gün, mezuniyetin ardından, tatlı şefliği yaptığım restorana sık gelen bir müşteri bana pırlanta bir yüzük uzattı. Ertesi akşam yemeğe geleceklerini ve tatlıya geçtiklerinde sevgilisine evlenme teklif edeceğini söyledi. İkisinin de çikolatayı çok sevdiğini; bu nedenle yüzüğü mümkünse çikolatalı bir sunumla masaya göndermemi istedi. Ben de tamamı çikolatadan bir kutu yaptım ve yüzüğü içine koyup, zamanı geldiğinde şef garsonla beraber masaya gönderdim. Ardından alkışların koptuğunu duydum ve çiftle tanışmaya masalarına davet edildiğimde yüzlerindeki büyük heyecanı gördüm. 


        O gün, o iki kişinin hikayesini anlatan bir çikolata yapmış ve onları mutlu etmiştim. Bu çikolata, bundan sonra yapacaklarımın ilki olacaktı. 


        2011 yılında World Chocolate Masters’ta rakılı çikolata ile “en iyi çikolata” ödülü ve “Aztek Prensesi” gösteri çikolatasıyla 3.lük ödülü kazandım.


        İki sene sonra ise, yarışmanın düzenleyicisi, Belçikalı marka Barry Callebaut tarafından yayımlanan UN MONDE DU CHOCOLAT adlı kitapta yer alan ilk Türk şef oldum.