No 6 Şükran

No 6 Şükran


“Işığın savaşçısı, şükran duyacağı pek çok şey bulunduğunu bilir.”

Paulo CoelhoIşığın Savaşçısının Elkitabı

"The warrior of light is well aware that there is a lot to be grateful for.”No 6 ŞÜKRAN'ın hikayesi şöyle:

 

Paulo Coelho'nun "Işığın Savaşçısı'nın Elkitabı" adlı eserinde geçen efsaneye göre,

Denize kıyısı olan bir köyün yakınında batık bir ada vardır.

Ve o adanın içindeki tapınakta gizli bir hazine

Işığın Savaşçısı, hayatını bu hazineyi bulmaya adar. 

Bu yolda düşe kalka ilerlerken,

Bazen bilerek bazen de bilmeden,

Yazgısıyla yüzleşmek, 

Ve olmak istediği insan olma yolunda savaş vermesi gerekecektir.Paulo Coelho, “Işığın Savaşçısı” için, 

“tüm bu yolda, hayatın mucizesini anlamayı başaran, 

İnandığı şey için sonuna kadar savaşabilen biri” 

diyor.


Ve ekliyor:

“O sensin!”

Belki farkındasın, belki de değilsin. 


“Hiçbirimiz Işığın Savaşçısı olduğumuzu düşünmesek de, 

Hepimiz öyleyizdir.” s.18


Hepimiz -içimizdeki- ışığı arayan savaşçılarız.----    ----    ----

Yıllar geçer. Yollar aşılır. 

“Işığın Savaşçısı, -bu arayışında- kendini çevreleyen her şeyin -zaferlerinin, yenilgilerinin, heyecanının, çelişkilerinin ve umutsuzluğunun- sürdürdüğü Hayırlı Savaş’ın bir parçası olduğunu anlar.” 


Kitabın sonunda Savaşçı batık adayı henüz bulamamıştır.

Fakat bu arayışta keşfettiği şeyler vardır.

Işığın Savaşçısı o an bulunduğu noktada,

Bu yolda karşısına çıkan her şeye ve herkese ŞÜKRANlarını sunar; 

Derin bir nefes alır; ve yeni bir adım daha atar.


---   ---   ---


 

ŞÜKRAN’ın çikolatalarının içinde, Coğrafi İşaretli Ürünler* var. 

Onları, yaşadığımız coğrafyanın farklı bölgelerinden seçtim.

Bu ürünlerin yetiştikleri coğrafyada var olup yaşayan insanlar, onlar, bizler, hepimiz kendi hikayelerini yazan savaşçılarız. 

Işığı arayan..


Bu ürünler, bu hikayelerin birer parçası.


Bu kez No 6 ŞÜKRAN ‘da çikolataya lezzet kattılar.

İyi ki varlar!


No 6, ŞÜKRAN duygusunu bize yaşatan her an için.

No 6 ŞÜKRAN, “iyi ki” dediğimiz her şey ve herkes için!İçindekiler:1- Kayısı Kompot & Sütlü Çikolata Kreması 


Kayısı Anadolu topraklarına Büyük İskender'in seferleri sırasında  M.Ö. IV'yy'da getirilmiş. O zamanlardan bugüne kadar gelen bu hazine değerindeki meyve, pastacılık ve çikolatada yaş haliyle sıkça kullanılır. 

Benim çok sevdiğim formlarının başında kurutulmuş hali geliyor ki bu hali bizim mutfaklarda özellikle hoşaf ve marmelat olarak çokça kullanılır. 

Ben de kuru kayısıyı bu kez kompot haline getirip, sütlü çikolata kremasıyla birleştirdim. Ve ortaya hafif pütürlü dokusu ve mayhoş tadıyla harika bir lezzet çıktı. Kayısılar, bu sene depremden etkilenen Malatya’da çok zor koşullarda yetişen ve hasadı yapılıp kurutulan Hacıhaliloğlu çeşidinden geliyor.
2- Orman Meyveleri & Nar Ekşili jöle & %70 bitter ganaj  


Urfa’da küçük bir aile arazisi üzerinde yetiştirilen narlardan yapılan Nar Ekşisi, yüksek ısıya maruz kalmadan, narın içindeki aromaları koruyarak üretilen bir ürün. Onu orman meyvelerinin zengin formlarıyla birleştirip, %70 bitter çikolatanın kakaosuyla eşleştirdim. Ortaya birbiriyle yarışan iki güçlü tat çıktı. Üstte orman meyveli & nar ekşili jöle, altta %70 bitter çikolata ganajı.


3- Bodrum Mandalinası & Tonka Bean  


80’li yıllardan itibaren turizmin gölgesinde yok olma noktasına gelen narenciye bahçeleri Bodrum Turunçgil Üreticileri Birliği ve çeşitli kooperatiflerin çabalarıyla katma değerli hale geliyor.

Bodrum Mandalinası, çikolataya en çok yakışan meyvelerden biri. Yoğun aroması ve asidik yapısı özellikle çikolatalı tatlarda kendini daha da ortaya çıkarıyor.

Bu kez beyaz çikolata ile hazırladığım yumuşak bir karışımın içine, Güney Amerika'ya has bir baharat olan tonkadan eser miktarda ekleyerek yeni bir tarif geliştirdim.


4- Meşe Odununda Tütsülenmiş Deniz Tuzlu Karamel  


Zamansız bir tat olan deniz tuzlu karameli bu kez biraz islenmiş tuzla yaptım ve sütlü çikolatanın içine tek başına koymayı tercih ettim; çünkü bu öyle bir tat ki, yanına başka bir şeyi kabul etmiyor. Gerek de görmüyor. 

Bu tarifi hazırlarken, denemelerimi birkaç kişiyle paylaştım. İlk ısırıkla nasıl bir tepki vereceklerini görmek için, onlar çikolatayı yerken ben de gözlerimi onlara diktim. Farklı zaman ve mekanlarda deneyen herkesten aynı tepkiyi almak çok güzel ve ilginçti. Ne hissettiklerini anlatmalarını istediğimdeyse, herkesin kendine göre bir tasviri vardı tabii ki ama içlerinden en güzeli şu oldu: "Bir an için çocukluğuma gittim."

 

5- Çıtır Tahin & Lokum


Çikolataya gelince, tahin gizli bir kahraman diyebilirim. Değeri ve lezzeti az bilinen bir hazine. Ve çikolataya çok yakışıyor. Deneyip görmeniz için, bu tarifte onu başrole koydum ve yanına da eşlikçi olarak lokum ekledim.

Manavgat'ın Coğrafi İşaret almış Altın Susam'ıyla yaptığım tahin pralin gerçekten leziz oldu.*Coğrafi işaret tescili ile kalitesi, gelenekselliği, yöreden elde edilen hammaddesi ile yerel niteliklere bağlı olarak belli bir üne kavuşmuş ürünlerin korunması sağlanır. Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş ürünü gösteren işarettir.

Yorum Yaz