Brownie

BrownieBenim için tek bir brownie tarifi yok. O günkü ihtiyaca göre çok koyu brownie, az şekerli brownie, çok ıslak brownie ve hatta abartırsam motive eden brownie, aşk acısına iyi gelen brownie, sıcak havada / soğuk havada yenen brownie gibi uzayan bir liste var. Tümünü buraya sığdırmak zor; ancak içlerinden en çok pişirdiğim iki tanesini yazmak istiyorum.


İlki "çok koyu brownie". %70 bitter çikolata, az tereyağı, az şeker, yumurta, kakao tozu ile yaptığım koyu bir macun kıvamında. Bu macunu kek kalıbına aktarırken bile zorlanıyorsunuz; öyle söyleyeyim. Ancak bu sayede dışı kıtır, içi kadife gibi yumuşak, hafiften biraz daha ıslak, ve şeker tadıyla baymayan bir brownie oluyor. 


Piştiği gün biraz dinlendikten sonra ve/veya ertesi iki gün boyunca (buzdolabında saklamak koşuluyla) oda sıcaklığına gelene kadar bekleyip yenebilir. Ben ertesi günkü halini biraz daha fazla seviyorum; çünkü dinlenmiş oluyor. 


İkincisi "portakallı brownie". %50-55 kakao oranına sahip bitter çikolata ile, kakao, tereyağ ve şekeri biraz daha fazla, yumurta oranı aynı. İçindeki portakal kabuğu ise şeker tadının ön plana çıkmasını biraz engelliyor ve harika bir aroma veriyor. Zaten bitter çikolataya en çok yakışan meyvelerden biri değil mi portakal?


İki brownie'nin yapılış ve pişirme şekli aynı. Ancak, bu noktada kalıbın ölçüleri, yüksekliği önemli bir rol oynuyor. Eğer kalıbınız aşağıda verdiğim ölçülerden genişse, bu daha ince bir kek pişirdiğiniz anlamına gelir ki o zaman pişirme süresini ve derecesini biraz daha azaltmanız gerekecektir.

Tam tersine, eğer kalıp ölçüleriniz daha dar ise, bu da daha kalın bir kek pişirdiğiniz anlamına gelir ki, o zaman da aynı pişirme süresinde bırakırsanız kekin içi daha akışkan olacaktır.


Benim kek kalıbım İkea'nın metal, ayrılabilir kalıbı. Yüksekliği 5 cm, genişliği ile oynayabiliyorsunuz. Böylece pişireceğim şeye göre istediğim ölçüyü verebiliyorum.


Brownie için ne çok kalın ne de çok ince bir form sevdiğim için, aşağıda ölçülerini verdiğim şekilde pişiriyorum.

 

Brownie I : çok koyu brownie


Malzemeler:

 • 300 gr bitter çikolata %70 min. kakao

 • 100 gr tereyağı

 • 3 yumurta

 • 100 gr toz şeker

 • 95 gr kakao  Brownie II : şeker-çikolata oranı daha dengeli, kakao oranı daha düşük versiyon


Malzemeler:


 • 300 gr bitter çikolata %50-60 min. kakao

 • 150 gr tereyağ 

 • 3 yumurta

 • 180 gr toz şeker

 • 106 gr kakao

  20 gr portakal kabuğu, rendelenmiş


Yapılışı:


 1- 20 x 26 cm ölçülerinde, 5 cm yüksekliğindeki metal kek kalıbının kenarlarını yağlayın. Yağlanmış yüzeyleri pişirme kağıdı ile kaplayın. Üzerine pişirme kağıdı serdiğiniz fırın tepsisine yerleştirin.


2- Çikolata (eğer Brownie II'yi yapıyorsanız portakal kabuğunu da) ve tereyağını benmaride eritin. Ardından ılıması için kenara alın.


3-  Yumurta ve şekeri, şeker taneleri yok olana ve karışım kabarıp açık sarı renge gelene kadar mikserde orta-yüksek hızda çırpın.


4- Yumurta şeker karışımı hazır olduğunda, ılımış olan çikolata karışımını, mikseri orta-yavaş hıza aldıktan sonra, içine ekleyin. Bir iki kez mikseri durdurup, silikon spatula yardımıyla, kabın en altında kalmış olabilecek kısmı alttan üste doğru getirerek karıştırın.


5- Karışıp neredeyse tamamen iç içe geçtikten sonra, son olarak kakao tozunu iki seferde ekleyin. Mikserin yavaş modunda veya elde karıştırarak kakao tanelerinin karışımın içinde çözülmesine izin verin. 


6- Kalıbın içine aktarın. Karışımı eşit şekilde kenarlara doğru yayarak, yüzeyini spatula ile düzeltin. Yoğun çikolatalı olduğu için zamanla kıvamı sertleşecek ve uygulamanızı zorlaştıracaktır. Bu nedenle karışımı mikserden kalıba aktarmak için fazla beklemeyin. 


7- 180 derecede önceden ısıtılmış fırının orta rafına tepsiyi yerleştirin. 20-25 dakika civarında pişirin. Her fırın farklı olacağından, brownienin piştiğini üzerinde oluşan kahverengi kabuktan ve kenarlarının hafif hafif çatlamaya başlamasından anlayabilirsiniz.


Yapılışıyla ilgili kısa videoyu buradan izleyebilirsiniz.
Yorum Yaz