Çilek Çikolata Çiçek

Çilek Çikolata Çiçek

Her şeye, her an, bir tıkla ulaşılabilen bugünde, insanın kendi eliyle yaptığı şeyi hediye etmesi çok değerli değil mi? Bana katılır mısınız bilmem.


Biz tam adına karar veremedik. #Çikolata mı, #çilek mi, #çiçek mi, ya da başka bir isim mi siz karar verin.


Malzemeler:


- en az 8-10 adet taze #çilek orta/iri boy

Çileklerin sert olması, yumuşamamış olması önemli. Bu sayede kuru kalacak ve çikolatayı batırma aşamasında bozmayacaktır. Aynı zamanda, yaptıktan sonra muhafaza etmek de daha kolay olacaktır. 

- Aynı adette çöpşiş


- 3 adet 60-80 gr #tabletçikolata

#bitter ve #beyazçikolata

Burada kakao oranı sizin keyfinize bağlı. Ben çilekle daha çok sütlü ve beyaz çikolatayı yakıştırıyorum; ancak seçim sizin. Çikolatayı kıvama getirme aşamasında dereceler biraz oynasa da, bu tarz bir batırma çikolatada problem yaratmayacaktır. 


Yapılışı:


- Çilekleri yıkayıp havlu kağıtla kurulayın. 


- Çikolatayı #benmari de eritip 29-31 derecede kıvama getirin. Bu noktada çikolatayı ısıtıp, soğutarak ve derecesini biraz daha yükselterek istenilen kıvama getirebilirsiniz. Bu teknik bir işlem. Eğer bununla uğraşmak istemezseniz daha kolay ama tam sonuç vermese de düzgün bir sonuç almanızı sağlayacak alternatif bir yöntem var:

 Şöyle:

Çikolatanın 3/4’ünü benmaride eritip, kalan 1/4’ünü, kabı sıcak sudan çıkardıktan sonra, içine ekleyin ve karıştırarak erimesini sağlayın. Çikolatanın serin bir ısıda olması gerekiyor. Bu nedenle, ara sıra soğuk su dolu bir kaba oturtup karıştırın ve çıkarıp tekrar karıştırın. Bunu 2-3 kez yaptıktan sonra dudağınıza dokundurarak çikolatanın ısısını test edin. Serince bir ısıya gelince batırma işlemine geçebilirsiniz.

- Desen yapmak isterseniz, ikinci renk çikolata için de yukardaki işlemi tekrar edin ve ardından videodaki tekniği uygulayabilirsiniz. Ancak tek renk de harika oluyor. 


Serin ortamda ve/veya buzdolabında 10-15 dk dinlendirdikten sonra buket haline getirebilirsiniz.


Çileğin yumuşaklığına ve saklama koşullarına bağlı olarak 6-12 saat arasında tüketilmesi iyi olur. Aksi halde çileğin suyu çikolatanın üzerine çıkacağı için taze görüntüsü bozulacaktır. 


Ben buket haline getirmek için tüm çöp şişleri bir paket lastiği ile bağladım. Ardından renkli bir fon kartonunu kare kesin, çapraz tutarak çikolataları sardım. 

Hepsi bu kadar.Yorum Yaz