Patlamış Mısır Karamel & Sütlü Çikolata

Patlamış Mısır Karamel & Sütlü Çikolata

Bazen hiçbir şeye aldırış etmeden, sonuna kadar abur cubura batmak istediğim zamanlarda, en iyi abur cubur listemin ilk üç sırlamasında olan bir şey bu. Nedenleri şöyle:

1- Tuz ve karamel ve üstüne bir de sütlü çikolata kombinasyonu insanı baştan çıkarıyor.

2- Bunların hepsinin patlamış mısırda bir araya gelmesi insanı daha da baştan çıkarıyor; çünkü yerken çıkan çıtırdamalar en az lezzeti kadar tatmin edici.

3- Bir de yediğiniz miktarın hacmine bakmayın. Çoğunluğu hava dolu olduğu için aslında gayet hafif :)


Yılın son haftasında, sevgili yoga hocam Özlem, geleneksel Yogaville yılsonu partisi için davet ettiğinde, yanımda bunu götürmek istediğimi biliyordum; çünkü oradaki herkese, bir yoga günü, denediğim tuzlu karameli götürmüş ve bu tadı ne kadar sevdilerini görmüştüm. Bu kez çikolatalarım ve ben, patlamış mısırlı halde, daha da baştan çıkarıcı şekilde ortama giriş yaptık.

Yiyenlerin nasıl tepki verdiğini izlemek hoşuma gider. O gün de aynısını yaptım. Küçük parçalar halinde derin bir kasede bekleyen karamelli patlamış mısır toplarını ağzına atan herkesin ilk tepkisi gözlerini büyütüp: "Off bu nedir!?" demek oldu. Bir de şu yerken çıkan çıtırtı yok mu! En sevdiğim.

Bu çıtırtıyı kaybetmemek için bu minik lezzet patlamalarını bekletmeden yemek lazım. O gün veya en geç ertesi gün; çünkü çikolataya bulanmış olsa da, hepsi tam olarak bulanamadığından, patlamış mısır hava alabiliyor. Ve ek olarak karamelli kısım da aynı şekilde havayla temas ettiği için yumuşayabiliyor.


Patlamış mısırı hazır da alabilirsiniz tabii ki; ancak ben organik mısır alıp kendim patlatmayı tercih ediyorum.


Malzemeler:

- 50 gr organik mısır

- 1 tatlı kaşığı tereyağı

- bir çimdik tuz

- 60 gr beyaz şeker

- 1 tatlı kaşığı bal veya glukoz

- 100 gr temperlenmiş sütlü çikolata


Yapılışı:

1- Mısırları derin bir tencereye koyun. Tereyağını ekleyin. Orta/yüksek ısıda mısırları patlatın. Ara ara tencereyi hareket ettirip, mısırların yerini değiştirin. Altının yanmasını engellemek için.

Tencerenin kapağını örtmeyin, onun yerine büyük boy tel bir süzgeci ters olarak kapatabilirsiniz. (Tencere kapağı buharlaşmaya ve mısırların ıslanmasına neden olacaktır.)

Eğer mısır patlatmak için mikrodalga kullanıyorsanız, o da iyi bir yöntem.

2- Geniş bir tavaya şekeri ve glukozu ekleyin. Şekerin tavaya yayıldığına ve tavanın tertemiz olduğuna emin olun. Bir önceki kullanımdan iyi temizlenmemiş yağ vb artıkları şekerin kristalize olmasına neden olur. Şeker bir tepecik şeklinde olursa da eşit şekilde eriyemeyeceği için karıştırmak zorunda kalabilirsiniz; bu da şekerin blok halinde yapışmasına neden olabilir.

Orta ısıda, şeker ve glukoz eriyene kadar bekleyin. Eridikten sonra, tel çırpıcı ve/veya silikon spatula yardımıyla ara ara karıştırıp altın sarısı renge gelmesini bekleyin. (Miktar az olduğu için çok zaman almayacaktır.) 

3- Tüm şeker altın sarısı ve hafif kahvemsi bir ton alınca, ocağı kapatın. Patlamış mısırları üzerine ekleyin. (Patlamamış olan taneleri eklemeyin.) Tuzu da homojen bir şekilde, her tarafa gelecek şekilde ekleyin.

Ve silikon spatula ile, (bu aşamada tel çırpıcı kullanmayın) mısırların çoğunluğu kaplanana kadar karıştırın. Karamel yavaş yavaş sertleşeceğinden, çok yavaş hareket etmekten kaçının.  

Bu haliyle yemek de çok keyifli olacaktır. Daha da iyisi için temperlenmiş çikolata dolu kaseye tüm mısırı ekleyin. Büyük topakları elinizle ufalayın. 

Yüzeyin çikolatayla kaplanması için silikon spatula yardımıyla karıştırın ve tezgaha serdiğiniz, bir fırın tepsisi büyüklüğündeki, yağlı kağıda yayın.

Serin bir oda sıcaklığında, çikolatanın kristalize olmasını bekleyin. Tezgah yüzeyinin serinliği de işe yaracaktır. 15 dakika içinde çikolata istenen kıvama gelecektir.

Elinizle koparıp, istediğiniz boyutta ufalayabilirsiniz.

Ağzı kapalı bir kapta, veya bir cam kavanozda saklayın. 1-2 gün içinde tüketmeye bakın.


Yorum Yaz