No 2,5

No 2,5

Sevgililer Günü için hazırladığım konsepti bu kez iki farklı şekilde sunma kararı aldım. Sebebi: neden olmasın? :)

İşin şakası, uzun zamandır içinde puro çikolata olan bir konsept yapmak istiyordum. Yıllardır aklımdaydı; çokça denemiştim ama bir türlü sıra gelmemişti. Bu sefer zamanının geldiğini hissederek böyle tatlı bir sunum hazırladım. 


Adı da Konsept No 2,5 oldu; çünkü bilenler bilir asıl klasik Sevgililer Günü konseptim Konsept No 2 Tutku.  


No 2,5'un içindekilere gelince:


1- 

İçi taze çilekle yaptığım ve içine ayrıca ruby çikolata eklediğim harika bir orman meyveli krema ile dolu. Bu ipeksi kıvamı hafif çıtırtılar ve %60 bitter çikolata ile kapladım. Ortaya çılgın bir kombinasyon çıktı. Kıra kıra yiyiniz. Kırılan kalpler sadece bu çikolata olsun! :)


2-  Yukarda bahsettiğim çılgın kombinasyonu bu kez daha yoğun bir şekilde hissetmeniz için, orman meyveli ve %70 bitter gibi daha yoğun bir dolgu olarak ekledim. Bu çikolatayı da ortasından ısırarak, ilk önce ilk yarısını daha sonra ikinci yarısını yemek suretiyle (!) yiyiniz. Belki ikinci yarısını biriyle paylaşırsınız. O da olabilir.


3- : Klasik tuzlu karamel tabii ki böyle bir konseptin içinde yer almalıydı. Vazgeçemediğim tat ve en sevilen tariflerden.4-

Gelelim bu güzelliğe. Puro çikolatanın görüntüsü ve esprisinin yanındaki özelliği, içindeki çıtırtılı, kıtırtılı, biraz tuzlu ve sütlü çikolatalı harika bir karışımının olması. İçindeki kıtırtının kaynağı, zamanında şans eseri tadına bakıp da ilk lokmada aşk yaşadığım %100 fıstık ezmesidir. Bu tadın peşine düşüp, kendisini bizzat Osmaniye'de buldum ve hemen çikolatalarımda kullandığım lezzetler listeme ekledim. 


Not: Puro çikolatayı da aynen puro gibi azar azar yiyebilirsiniz. Tek seferde bitirmenize gerek yok. İçindeki dolguyu bizzat biraz daha sert yaptım ki, akışkan olup da sizi hemen bitirmeye zorlamasın.


Konsept No 2,5'un hikayesi böyle.


Tadını çıkarmanız dileğiyle!


Leziz günler dilerim.


Gamze


Yorum Yaz