Rakılı Çikolatanın keyfini çıkarmak için!

Rakılı Çikolatanın keyfini çıkarmak için!

Aşağıda, Dünya Çikolata Ustaları Yarışması'nda "En İyi Çikolata Ödülü"nü kazanan Rakılı Çikolata'yı yerken en çok keyfi alabilmeniz için size kısa bir rehber hazırladım:

Rakılı Çikolata içinde iki kat dolgusu olan bir pralindir. Dolgulu çikolata (diğer adıyla pralin çikolata) diğer çikolata çeşitlerine göre nispeten küçük bir parça olsa da, içindeki lezzet çeşitliliği ve uyumu ile size yoğun zevk verebilir. Eğer ince bir işçilikle ve iyi malzemeyle yapıldıysa.

Ve tabii ki siz onu doğru şekilde yemeyi bilirseniz.

Doğru şekilde yemekten kastım nedir?

1- Ağzınızın içi nötrken yiyin:

Dilinizdeki ve burnunuzdaki sinirler, başka bir tat ve koku Tarafından uyarılmışsa, hemen ardından yediğiniz, içtiğiniz veya kokladığınız şeyleri tam anlamıyla hissedemeyebiliriniz. Bu sebeple bu sinirler henüz uyarılmamışken ve bir lezzete henüz açken Rakılı Çikolatayı yerseniz, böylece ilk ısırıkta, çikolatanın içindeki tatları layığıyla alma şansınız artar.

Önce rakı kremasının yumuşak dokusunun işine saklanmış alkolü hissedersiniz. Onu takip eden hafif kıtırtılı kayısı ve badem jandujanın isli ve mayhoş aroması ve %70 bitter çikolatanın verdiği kakao yoğunluğu dil köklerinize ulaşır. En sonda ise alkolün burun ve ağız içini kapladığını, anason tadının yavaş yavaş ağzınıza yerleştiğini hissedersiniz.

2- Çikolatayı iki hamlede yiyin. Önce ilk yarısını ısırın; ardından diğer yarısını:

Çoğu insan çikolatayı tem hamlede ağzına atar. Halbuki onu ısırdığınızda, ilk olarak dış Yüzeyini kaplayan şncecik bitter çikolata kabuğunun kırılma sesini duyarsınız.  Ve ardından yumuşacık kremaya ve onu takip eden alt kata inersiniz. Bu noktada çikolatanın içine bakın. Çikolatanın ilk yarısı ağzınızın içinde erimeye başlayıp, tatlar sinir uçlarınızı ele geçirdiğinde, siz çikolatanın alt ve üst katmanlardaki lezzet ve görsel uyumuna bakmaya devam edin. 

Ve keyfini çıkarın!

Rakılı Çikolata'nın içinde Datça Ak Bademi ve Malatya Kayısısı kullanıldı. 

Eğer Rakılı Çikolata'nın hikayesini merak ederseniz, bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.


Tadını çıkarmanız dileğiyle!

Yorum Yaz